Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przedwiośnie - streszczenie

księdza Anastazego, który zaproponował mu spowiedź. Uważa siebie za ateistę, więc odrzuca propozycję.

Baryka poprosił Hipolita o pozwolenie zamieszkania na jakiś czas w Chłodku. Rodzina miała nadzieję, że Cezary poślubi Karolinę, wtedy otrzymałby folwark w prezencie. Cezary popada w depresję. Przekonuje się w Chłodku o nędzy, w jakiej żyją chłopi i komornicy. Bohater postanawia po dwóch tygodniach wrócić do Warszawy.

Część trzecia: Wiatr od wschodu

Baryka wraca do Warszawy i na studia na medycynę. W tym czasie mieszka w żydowskiej dzielnicy u kolegi Buławnika. Podczas wizyty u pana Gajowca zapoznaje się z jego pomysłem na reformy mają przysłużyć się odbudowie Polski.

Cezary obserwuje najbiedniejszą dzielnicę Warszawy. Skłania się ku refleksji o biedzie niektórych mieszkańców stolicy. W między czasie pan Gajowiec prosi Barykę, by pomógł mu w pisaniu książki o Polsce. Cezary poznaje postacie historyczne, wysłuchuje wspomnień i opowieści pana Szymona. Części z nich w ogóle nie rozumie.

Bohater prowadzi również częste rozmowy z Antonim Lulkiem. Wysłuchuje jego komunistycznych poglądów i zastanawia się nad ich ulepszeniami. Lulek namawia w końcu towarzysze żeby poszedł z nim na zebranie komunistyczne. Cezary postanowił zabrać głos, ale jego postulaty wykorzystania impetu odrodzonego państwa polskiego spotykają się z niezrozumieniem. Oburzony Baryka wychodzi ze spotkania. Nie wiedząc, gdzie ma się podziać, wszedł do kawiarni. Tam z okna obserwował życie biednej warszawskiej dzielnicy.

Bohater postanowił skonfrontować własne poglądy z Gajowcem. Krytykował powolne wprowadzanie reform i zawierzanie spraw Polski modlitwie oraz Bogu. Wysłuchał również racji pana Szymona.

Laura prosi Cezarego o spotkanie w Warszawie. Dawni kochankowie widzą się po raz ostatni w Ogrodzie Saskim. Cezary


Komentarze

    10 + 7 =    
~ f
2023-05-30 18:13:55
giutara