Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przedwiośnie - streszczenie

która przebywa u wujostwa. Szesnastoletnia częstochowianka obdarzona jest niezwykłym talentem muzycznym. Pani Wielosławska udostępniła jej fortepian i od tej pory rozbrzmiewa w dworku piękna muzyka.

Jako gość, młodzieniec ma możliwość obserwacji życia ludzi na wsi.. W czasie przejażdżki do folwarku Chłodek, gdzie udali się Baryka, Karolina, ksiądz Anastazy i Hipolit, Cezary mógł zaobserwować ubogie życie mieszkańców okolicznych wsi. Gdy przebywa z Karoliną nad stawem wyjawia jej, że chciałby pracować na takim folwarku. Hipolit negatywnie odniósł się do tego pomysłu.

Cezary coraz bardziej zaczyna się interesować panią Laurą. Ale w Nawłoci bohater decyduje się uwieść Karolinę. Tańczy z nią i namiętnie całuje. Całe zajście obserwuje Wanda Olszyńska, która również jest zakochana w Cezarym. 

Pewnego razu Baryka nie może wydostać się z Odolan. Pani Laura, która przybyła na miejsce, oferuje mu pomoc. W karecie między dwojgiem wybucha namiętny romans. Nocami Baryka wymyka się z Nawłoci i odwiedza panią Laurę w pałacu.

Nadszedł w końcu bal w Odolanach. Baryka nie potrafi oderwać oczu od pani Laury. Choć tańczy z wieloma kobietami cały czas ją obserwuje. W końcu para wymyka się do ogrodu. Schadzkę Cezarego i pani Kościenieckiej nakrywa Karolina. Po powrocie Karolina została poproszona o taniec z Baryką. Z zawiścią obserwuje młodych Wanda Okszyńska.

Romans Cezarego z panią Laurą przybiera na sile. Wanda z kolei znienawidziła Karolinę, którą zdecydowała się otruć. Karolina umiera, a Baryka nie czuje się odpowiedzialny za nieszczęście, którego był prowodyrem.

Romans Cezarego i Laury nakrywa Barwicki. Mężczyźni biją się, a pani Laura staje po stronie narzeczonego. Baryka uderza ją w twarz i ucieka. Samotnie spędza noc lesie. Z samego rana udaje się do mogiły Karoliny. Spotkał tam


Komentarze

    9 + 4 =    
~ f
2023-05-30 18:13:55
giutara